مثبت فکر نکنید..!


در حالی که خوش بینی می‌تواند به ما کمک کند تا از رنج فوری بکاهیم و در مواقع چالش برانگیز استقامت داشته باشیم، اما صرف خواب دیدن در آینده؛ افراد را در طولانی مدت ناامیدتر و ناخوشایند می‌کند و کمتر به اهداف خود می‌رسند..!

کتابی پایدار تر از کاخ خیال!
#مثبت فکر نکنید (Rethinking Positive Thinking#)
• نویسنده: گابریله اوتینگن
• مترجم:حسین رحمانی – انتشارات ترجمان علوم انسانی

چند وقت پیش کتابی خوندم در مورد اینکه مثبت فکر نکنیم!

این کتاب در مورد این هست که خیلی هم نباید در خیالاتمان قصر موفقیت مان را بسازیم و مثبت فکر کنیم!

و این مثبت فکر کردن در دراز مدت باعث میشه که حالمون حتی بدتر بشه و باعث افسردگی در دراز مدت میشود، شاید خوش بینی ها و رویاپردازی ها در کوتاه مدت باعث بشه که حالمون خوب باشه، ولی این در کوتاه مدت هست؛ ولی در دراز مدت این ثابت شده که این اندازه خوش بینی حتی موجب افسردگی میشه.

نویسنده (#لینک مقاله اش در ترجمان) توی این کتاب مطرح میکنه که مثبت فکر کردن و رویا پردازی کردن باعث میشه که اون انرژی که باید صرف عمل کردن بگذاریم رو اگه روی رویاپردازی بگذاریم، در درازمدت شاید نتونیم آنقدر عملگرا باشیم و در واقعیت بهش برسیم!

و در حقیقت این طور میشه که به جای اینکه انرژیمون رو بذاریم روی عملیاتی کردن چیزی که در نظر داریم، به رویاپردازی در مورد اون می پردازیم.
و شاید این نظریه فیلم راز و یا این مثبت نگری هایی رو که تبلیغاتش را می‌بینیم، و این کلاس های مثبت اندیشی را زیر سوال ببره.

ولی خوب نویسنده در طی تحقیقات علمی و عملی که انجام داده به این نتیجه رسیده که ما باید انرژی مان را بیشتر از اون که به مثبت اندیشی میگذاریم به عملیاتی کردن کارمون بگذاریم.

 

تفکرِ مثبتْ احتمال افسردگی را در لحظه کاهش می‌دهد، اما احتمال وقوع آن در مدت‌زمان طولانی‌تر را افزایش می‌دهد

کتاب و ایده بسیار جالبی است، قطعا نمیشه در حد یک پست بلاگ، جامع و کامل در موردش صحبت کرد؛ بهتون پیشنهاد می کنم که حتما این کتاب رو بخونید و البته این رو هم بگم که این کتاب منافاتی نداره با اینکه ما حالمون خوب باشه و با انگیزه باشیم! و نمیاد بگه که شما باید منفی فکر کنید! و بدبین باشید!! میاد میگه که شما در مورد موضوعی که می خواهید دنبال کنید، نباشید آنقدر رویاپردازی بکنید و خوش بینانه ته ماجرا را ببینید و انرژی تون رو صرف خیال رسیدن بهش بکنید!!

و البته دسته‌بندی میکنه حالات و سطح مثبت اندیشی رو (از مثبت اندیشی چگونه باید استفاده کرد)، بعضی وقتها این رویاپردازی های مثبت خوبه، ولی باید ببینیم در چه مواقعی این رویاپردازی هارو باید انجام بدیم و رویا پردازی و مثبت فکر کردن مثل یک شمشیر دولبه است! این رو حواسمون باید بهش باشه.
در کل کتاب جالبیه و پیشنهاد می کنم که این کتاب را حتماً مطالعه کنید.

اگر دوستِ صمیمی‌تان یا یکی از اعضای خانواده‌تان گرفتار افسردگی و ناامیدی شده باشد، چه ‌کار می‌توانید بکنید؟ احتمالاً همان دم شروع می‌کنیم به دل‌داری‌دادن که «غصه نخور» و «همه‌چیز درست خواهد شد» و «نیمۀ پر لیوان را ببین». این حرف‌ها در کوتاه‌مدت بد نیستند. اما تحقیقاتِ مفصل گروهی از روان‌شناسان دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد که «مثبت‌اندیشی» در طولانی‌مدت، معمولاً تأثیرات وخیمی بر عملکرد انسان‌ها می‌گذارد.

خیلی دوست داشتم از صفحات کتاب عکس بگیرم یا pdf اش رو اینجا قرار بدم، ولی خوب این باعث میشه که حق مالکیت معنوی رو زیر سوال ببرم و این کارو نمی کنم!!

ولی لینک خرید این کتاب رو براتون میزارم و اگه خیلی مشتاق به خواندنش هستید، و نمی تونید تهیه اش کنید! می تونم این کتاب رو بهتون امانت بدم، تا شما هم بخونید و شاید بتونه نگاهتون رو و مدل زندگیتونو متحول بکنه.. همان کاری که با من کرد!

#لینک خرید کتاب از سایت ترجمان (من خودم از این سایت خریدم)

#لینک خرید کتاب الکترونیکی از طاقچه! (فک کنم تازگی ها طاقچه اضافه ش کرده، کلی ذوق کردم)

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت