سکوت؛ قدرت درونگراها

کتاب سکوت قدرت درون گراها

هر کسی می تواند بدرخشد. به شرط آنکه زیر نور مناسب قرار گیرد. برای یکی نور بزرگ سالن ها زیبایی آفرین است و برای دیگری نور یک چراغ مطالعه.
-سوزان کین

یک کتاب خوب برای همه ی ما:
• سکوت قدرت درون گراها (در دنیایی که از حرف زدن باز نمی ایستد)
• نویسنده: سوزان کین
• مترجم: نرگس جوادیان و نعیمه اعتدال مهر

یک – اگر معلم هستید یا دانش آموز، مدیر هستید یا کارمند، پدر مادر هستید یا فرزند، دوست هستید یا صرفا یک آشنا!، به همه تان پیشنهاد می کنم این کتاب را بخوانید، حتی اگر حوصله ی خواندنش را ندارید، دو فصلی از آن را بخوانید و فصل های دیگر را تورقی بزنید.

به حق بعد از خواندن این کتاب برای خود و دیگران احترام بسیار بیشتری قائل می شوید و همدیگر را بیشتر درک می کنید و زندگی بهتری در کنار هم خواهید داشت.

دو- آیا شما هم در کودکی و نوجوانی و حتی در عنفوان جوانی – با اینکه بشاش و شاد بودید و طبع روشنی داشتید- بیشتر از اینکه بخواهید با همگان باشید دوست داشتید تنها و یا با یکی دو نفر از دوستان صمیمی تان وقت بگذرانید؟ آیا شما هم ساعت ها کتاب خواندن را به رفتن در مهمانی های رنگارنگ ترجیح می دهید؟ آیا شما هم دامنه دوستی تان محدود است؟ آیا شما هم قلمروی کوچکی برای خودتان دارید؟ در محل کارتان بیشتر از اینکه گروهی کار کنید از تمرکز بر کار تک نفره لذت می برید؟ در دوران مدرسه همیشه ترجیح می دادید تک نفره روی مسایل درسی کار کنید تا در گروه؟ آیا به ورزش ها و تفریحات تمرکز محور مثل پیاده روی، کوه نوردی و دوچرخه سواری علاقه ی بیشتری دارید؟

آیا از آن دست افراد هستید که زود نمی جوشید و دوست داشتن هاتان به فرصت نیاز دارد؟
آیا از مطالعه، بازی و معاشرت با کودکان و حیوانات بیشتر لذت می برید؟ آیا در روزهای تکنولوژی و تایپ و چت، به معاشرت های مجازی بیشتر از دیدارها علاقه مندید؟
و آیا همیشه به خاطر این علاقه مندی ها و رفتارها به گوشه ای رانده شده اید و یا شما را غیر اجتماعی، تنها و احیانا “گوشه گیر و منزوی” خوانده اند؟!
آیا والدین تان به خاطر آرام بودنتان به مشاوره مراجعه کرده اند و در جلسات انگیزشیِ بکوب، بخند، برقص، جیغ بکش برده اند؟!!

بگذارید بعد از ۳۲ سال سن، به شما بگویم که من و شما غیر اجتماعی، گوشه گیر و منزوی نیستیم! ما فقط درون گرا تر، متمرکز تر و محتاط تریم. ما بیشتر از این که بخواهیم جیغ بکشیم، دوست داریم فکر کنیم و در عمل از آنهایی که هیچ گاه نتوانسته اند به امری خاص متمرکز شوند بهتر عمل کرده ایم.
من و شما مثل گاندی و ابراهام لینکلن و بسیاری دیگر از تاثیر گذاران جهان، “درون گرا” هستیم. فقط همین!

من و شما هیچ مشکلی را با خود حمل نمی کنیم؛ فقط حریم شخصی مان پر رنگ تر است.

سه – کتاب سکوت، قدرت درون گرا ها به صورت کاملا تحلیلی و با نظمی منطقی و مثال هایی واقعی به ویژگی ها، توانایی ها و نوع زندگی افراد درون گرا می پردازد. و نه فقط آن را مضر و مایه ی خجالت نمی داند بلکه با توجه به تحلیل ها و گزارشات این کتاب متوجه می شویم که وجود درون گرا ها در جهان مایه مباهات و مایه شکل گیری تمدن ها نیز بوده و می باشد. البته در این کتاب به ویژگی افراد برون گرا نیز می پردازد و درون گرایی و برون گرایی را یک نقطه مثبت و یا منفی در آدمی نمی بیند.

در این جا به سه جمله از مهم ترین سرفصل های کتاب بسنده می کنم و محتوای آن را به خواندن خود شما واگذار می کنم:

* فراموش نکنیم که انسانهایی که معمولاً ساکت هستند و در خودشان فرو می‌روند به یک صفت خوب هم شناخته می‌شوند: اهل تفکر بودن.

* ما در فرهنگمان برای آنها که ریسک میکنند توجه و احترام خاصی قائلیم. وقت آن است که برای آنها که توجه میکنند هم احترام بیشتری قائل باشیم.

* تنهایی می‌تواند کاتالیزوری برای نوآوری باشد.

چهار – پیشنهاد می کنم حتما سخنرانی سوزان کین، نویسنده ی کتاب سکوت-قدرت درونگراها در TED را نیز با تامل ببینید.
لینک سخنرانی را در زیر گذاشته ام که به همراه زیر نویس فارسی می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت